MUZEJNÍ NOC s Kelty
Pátek 3. 6. 2022 od 19 hodin | nádvoří muzea | Slavnostní zahájení výstavy Keltové na jihu Boiohaema | Expozice muzea otevřeny do 22.30 hodin | Volný vstup | Výroba švartnových náramků, skleněných korálků, dobové obuvi | Lití bronzu | Tkaní na karetkách | Předení na přeslenu a tkaní na stavech | Ražba mincí | Ražba na kůži | Lukostřelba | Mletí na žernovu | Rozdělávání ohně starými technikami | Textil postaru | Keltští bojovníci a druid | Hudba - skupina Dálach | Občerstvení
Masaryk a Svatá země
4. 5. - 29. 5. 2022, Vernisáž: úterý 3. 5. 2022 od 16 hod v přednáškovém sále muzea. Vernisáž spojená s přednáškou Roberta Řeháka, Ph.D., kurátora výstavy. | Chodba knihovny PM | Roku 1927 přijíždí prezident Tomáš G. Masaryk do Svaté země. Historiky byla tato cesta skoro zapomenuta, ale lidé v Izraeli na ni nezapomněli.
Keramika versus krajka – Světlana Šímová a Irena Mašíková
14. dubna – 22. května 2022, Vernisáž: středa 13. 4. od 17 hod, Malé výstavní síně | Světlana Šímová a Irena Mašíková představují svoji výtvarnou tvorbu - křehkou krajku a figurovou keramiku.
O píseckých šicech aneb C. K. Priv. ostrostřelecký sbor v Písku
1. března — 1. května 2022, Chodba knihovny PM | „… aneb co po nich zbylo“. Ten dovětek je důležitý – výstava není vyčerpávajícím přehledem historie nejstaršího píseckého spolku, nýbrž představuje několik desítek předmětů, které se po píseckých “šicech“ dochovaly až do dnešních dob.
Život Panny Marie
1. března — 10. dubna 2022, Malé výstavní síně | Soubor šesti deskových obrazů s výjevy ze života Panny Marie z kostela Nejsvětější Trojice v Písku. Malby jsou unikátní především svým datováním do roku 1604, které bylo odhaleno během restaurátorských prací na obraze Narození Páně.
Zaniklý svět na fotografiích Enrique Stanko Vráze
1. března — 22. května 2022, Galerie muzea | Výstava je určena především pro milovníky historické fotografie – exkurze do exotických končin, které navštívil slavný cestovatel E. Stanko Vráz (1860—1932).
Umění na kolečkách III
Výstavu můžeme nazvat tradiční, již potřetí se můžete v galerii píseckého muzea podívat na úžasnou tvorbu umělců s hendikepem.
Minulost, která zůstala vidět
Výstava fotografií známých i méně známých reliktů nemovitých archeologických památek
Milli Janatková
Krajinné motivy související s kulturními a rodovými kořeny Milli Janatkové. Malby a grafiky jsou součástí autorských multimediálních projektů Mým kořenům a Hluboko, na nichž Janatková pracuje od roku 2014. Součástí jsou také písně a stejnojmenná alba, která vyšla v letech 2017 a 2020.
Stopy v Písku
Umělecká beseda se výstavou Stopy v Písku vrací po 114 letech do města spjatého s životem jednoho z jejích prvních čestných členů – Mikoláše Alše. Byla to tehdy – v roce 1907 – již 68. výstava členů výtvarného odboru Umělecké besedy, založené již roku 1863. Dnes již nevíme, kteří členové se tehdy výstavy zúčastnili a jaká díla do Písku přivezli.
Z tvorby Evy Čapkové a Oldřicha Hamery
Výstava ukáže milovníkům umění díla dvou výborných současných umělců, které kromě společného učitele, Vladimíra Boudníka, pojí též mnohaleté přátelství.
Jiří Řeřicha a Jiří Prachař
Příjemně sladěná výstava dvou píseckých umělců.
Dalibor Říhánek - Proměny tvorby
Kresby a grafiky vystavené k jubileu autora. Malé výstavní síně a chodba knihovny Ani v posledních letech neusíná písecký malíř Dalibor Říhánek na vavřínech své umělecké práce a stále hledá a objevuje. 75. narozeniny oslavil sice již v březnu, ale na velký dárek si počkal až do června - od zítřka totiž rozbalí u nás v muzeu svou autorskou výstavu. Ponese název "Proměny tvorby" a je plná zkratek, znaků, atributů, šifer a nápověd. Svět plný barevného tajemství Dalibora Říhánka se otevírá v sobotu 19. června.
Pevnosti bronzového věku jižních Čech
Hradiště doby bronzové patří k nejstarším lidským výtvorům, jejichž pozůstatky ze doposud spatřit v reliéfu krajiny jižních Čech. Na výstavě bude prezentován výběr nejzajímavějších hradišť.
Obory a bažantnice
Víte, že první bažantnice se začaly na našem území objevovat již v 11. století? Na území mnoha bažantnic se dochovalo neporušené nebo jen málo porušené přírodní prostředí, a proto byly vyhlášeny za přírodní rezervace nebo přírodní památky. Tato místa jsou přesto poměrně opomíjenou hodnotou našeho kulturního dědictví.
Volání dálek ZOOGEOS – 30 let výzkumů
Výstavu Volání dálek má na svědomí společnost Zoogeos Bohemia, jejímiž aktivními členy jsou i současní a minulí pracovníci našeho muzea – Jiří Šebestián a Karel Pecl. Přidejte se k nim a nahlédněte do světa zvířat!
Robert Vano / Memories
Robert Vano je po jedenácti letech opět v našem muzeu. S kurátorem výstavy Janem Kotalíkem se projdeme po sálech, ve kterých by za jiných okolností mohl návštěvník vidět více jak 200 barevných i černobílých fotografií umělce působícího v Evropě i USA.
Svatopluk Civiš – Struktura krásy
Výstava představuje makrofotografie nerostů (zde konkrétně jde o vápencové bloky protkané sítí druhotných sedimentárních nerostů z oblasti hory Gross Glockner v Alpách), které se – díky výtvarnému citu autora – proměňují v působivé abstraktní obrazy. Fotografie Svatopluka Civiše, profesora fyziky na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze
Josef Duspiva, Valentin Horba, David Habermann – Spolu
Na výstavě nazvané jednoduše “Spolu“ představí Horba s Duspivou své obrazy a umělecký kovář Habermenn kovové plastiky.
INTERSALON 24. ročník mezinárodní přehlídky umění
V letošním roce se koná již 24. ročník INTERSALONU a za dobu jeho existence se na přehlídkách vystřídalo více než 1500 umělců z 27 zemí světa. Letošní téma vystavených děl zní ČAS a inspirací zadání jsou věžní hodiny umístěné právě v našem muzeu. Výstava umění z Česka, Německa, Itálie či Rumunska bude probíhat od 30. září do neděle 8. listopadu.
Známý - neznámý Oldřich Jelínek
Oldřichu Jelínkovi nadanému talentem výtvarné zkratky, karikaturním viděním a nevyčerpatelným humorem byl od studií nejbližší kreslený vtip, komiks, ilustrace, i užitá grafika.
Podobenství marnosti a naděje / Milan Novotný a Josef Záruba
Společná obrazová výstava autorů Milana Novotného a Josefa Záruby
Marcela Vichrová – Sama se sebou
Autorská výstava výtvarnice narozené ve Strakonicích
GRANITON - užitková a umělecká keramika 1907 – 1928
Tématem výstavy je dříve polozapomenutý československý fenomén, který se před pár lety dočkal svého zaslouženého znovuobjevení – keramika firmy Graniton.
SUDOMĚŘ 1420
Radikální husitské hnutí z pohledu historie a archeologie. Výstava k 600. výročí bitvy u Sudoměře.
Psací stoly slavných
Galerie bude v březnu a dubnu plná stolů, nad kterými se při tvorbě románů, básní, projevů, hudebních skladeb či korespondence skláněly významné postavy české historie. Výstavu s názvem Psací stoly slavných , která je jedinečná jednak svým originálním nápadem tak i rozsahem, doprovodí ilustrace písecké výtvarnice Michaely Paškové. Na unikátní přehlídce nechybí stoly Václava Havla, Bohumila Hrabala, Aloise Rašína, Bedřicha Smetany či Josefa Toufara.
Houby Píseckých hor / Fotografie Václava Burleho
Václav Burle během svého života stihl být skautem, trempem, vodákem, novinářem, zpravodajem nebo šéfredaktorem. Stále tvoří pro tisk a televizi. Zůstává fotografem, milovníkem přírody a neúnavným bojovníkem za její ochranu.
Prošívané Vánoce
Textilní tvorba skupiny OPQ / Otavský Patchwork a Quilting
Špála na Otavě
Byla to právě řeka Otava, která propůjčila Václavu Špálovi svou modř a on ji pak nezaměnitelně přenesl na svá plátna. Výsledkem spojení jednoho z největších českých malířů a jihočeské řeky jsou obrazy, které představují vrchol české meziválečné krajinomalby.
JITEX 70
K 70. výročí založení národního podniku Jitex zasáhne Prácheňské muzeum módní retro vlna. Výstava připomene dějiny a produkci textilního závodu v letech 1949-1989.
Písecká móda před Jitexem
Malé výstavní síně / Představení oděvů píseckých měšťanů v 19. a na začátku 20. století tak, jak je uchovaly sbírky Prácheňského muzea.
Prácheňské kroje
Chodba knihovny PM / Prácheňské kroje ze sbírky Růženy Ješinové Výstava na počest mimořádné sběratelky lidového textilu. Představujeme unikátní sbírku hlavní představitky píseckých prvorepublikových baráčníků, která v jednom ze svých krojů dokonce hrála ve filmu „Jan Cimbura“.
Řezníci - výstava mastná - O jihočeských mistrech řeznických
Listopad a prosinec vždy bývaly časem zabijaček, proto muzeum výstavu věnovanou jednomu z nejváženějších řemesel připravilo právě na sklonek roku.
Tereza z Davle - Grandhotel / fotografie
Černobílé snímky aktů a portrétů dívek a žen - pořízené dnes již historickou analogovou technikou - se zastřešujícím názvem "Grandhotel".
B. Blahutová - F. Svátek
Malé výstavní síně / František Svátek - Hydrokinetické skulptury a Barbora Blahutová - Koláže, plastiky
Zdeňek Javůrek / Pozitivní negativy
Fotograf Zdeněk Javůrek slaví své 70. narozeniny velkou reprezentativní výstavou. Rodilý Písečák, vyučený fotografickému řemeslu, se zúčastnil již více než 120 výstav, z toho šestnáct jich bylo samostatných a pět zahraničních.
Sleva na šelmu
Galerie muzea / Výstava plošné, prostorové a intermediální tvorby členů katedry výtvarné výchovy PF JU
Malba na porcelán
K účasti na výstavě v Prácheňském muzeu v Písku pozvala své přátele výtvarníky paní Helena Schmaus Shoonerová, aby s nimi touto cestou oslavila své 80. narozeniny. Jedná se o skupinu výtvarníků, kteří se seznámili v severočeském Dubí na sympoziích malby kobaltem pod glazuru na porcelán, pořádaných dubskou porcelánkou Český porcelán, a. s. pod názvem ,,Tradice a možnosti“.
Oáza hororu v poušti nudy
Blanka DVOŘÁKOVÁ: obrazy Mara INFIDELIOUS: akvarely a komiksy
Krátkodobé výstavy 2016
Nobelova medaile akademika Jaroslava Heyrovského / OSCAR režiséra Jiřího Menzela / Fyzika hrou / Hradiště u Písku