VÝSTAVA JEDNOHO DNE

KOVOBÁJE
Kovové sochy a objekty Václava Pixy

Parkány muzea, vchod brankou od řeky
30. května 2024 od 17 hodin

Václav Pixa  1997 - 2000 SOŠ Strakonice, obor strojní zámečník.

Václav Pixa začal před dvanácti lety vyrábět drobné sochy na památku kolegům z práce, kteří odcházeli do důchodu. Postupně ve své dílně začal pracovat i na své první větší soše. Impulzem k jejímu dokončení byla možnost umístit ji na střechu budovy vrátnice v areálu bývalých Vodohospodářských strojíren a sléváren v Písku.
Stylizovaná ženská postava Strážkyně stojí symbolicky otočena směrem k Putimi, odkud Václav Pixa pochází.
Postupně k ní přibyla i Lukostřelkyně a Pes.
Za další sochou Václava Pixy můžete vyjet k Podolskému mostu, kde v létě u kiosku stojí monumentální socha Andělice.
Sochy svařuje z různých kovových komponentů, převážně ze zbytků plechu, řetězů nebo z dílů na auta či motorky. Své objekty vytváří výhradně z odpadu nebo recyklovaného materiálu.  Jeho práce vychází z komiksů Karla Saudka,
či z postapokalyptického stylu v duchu Šíleného Maxe a kultovních scifi trháků Vetřelec a Predátor.