Jitka Petrášová
Walk together side by side

Malé výstavní síně
1. 3.  –  5. 5. 2024
Vernisáž 1. 3. 2024 v 17 hodin

Samotný název výstavy strakonické Jitky Petrášové Walk together side by side (Jděte spolu bok po boku) odkazuje mimo jiné i k svobodnému komponování obrazů, kde se na jednom plátně potkávají zcela nesourodé motivy. Náměty maleb těží z letního pobytu ve Spojených státech. Autorka reflektuje životem tepající newyorské parky a ulice, kde se cvičí, medituje a svačí. Na samotných plátnech jsou zážitky a prožitky přetaveny v multikulturní kaleidoskop. Výrazná barevnost se stylizovanými postavami se střídá s plátny, kde je naopak motiv minimalizován na pár základních tvarů a kompozice je utvářena hlavně tím, co namalováno není.

Malířka, grafička, ilustrátorka, módní návrhářka Jitka Petrášová (*1981) vystudovala SSVŠ v Písku, obor modelářství a návrhářství oděvů, poté Katedru výtvarné výchovy na KVV PF JČU, kde v roce 2008 diplomovala pod vedením akademického malíře Romana Kubičky. V současné době studuje na pražské AVU. Je členkou volného sdružení výtvarníků Křížová chodba. Je také majitelkou vlastní oděvní značky Odsvetlusky, působí jako pedagožka, lektorka výtvarných kurzů a kurzů animace, spolumajitelka malého knižního vydavatelství Knižnice Kodiak, od léta 2019 je na volné noze.