Nevídaná krása

našeho předního arachnologa dr. Antonína Kůrky

Památník města Protivína
1. 5. - 7. 8. 2022

Stříbrný řetízek s pavoučkem pro štěstí, ale také mdloby na toaletě při pohledu na pěkně rozčáplého pokoutníka na stropě. Smetání pavučin, ale také láskyplná péče o miláčka sklípkana v teráriu. Co člověk, to jiný vztah k tvorům, neodmyslitelně patřící do našeho světa, k pavoukům.
Je jich na světě nejméně 49 933, u nás nejméně 882 druhů. „Nejméně“ proto, že uvedená čísla platí do 31. 12. 2021, a každý rok vzrůstají podle toho, jak vědci zjišťují stále nové druhy.
Žijí všude, kromě Antarktidy a moře. Vyskytují se v přírodě i v našich domovech, v lesích, na loukách, skalách, zahradách a polích, na vodě i ve vodě, na keřích, stromech, bylinách, na zemi i pod zemí. A zkoušejí to dokonce i ve vzduchu – na vláknech v podobě babích let. Žijí většinou skrytě a nenápadně. Ale jejich množství nám odhalí třeba tisíce drobných orosených pavučinových plachetek, třpytících se na loukách v záři pozdně letního ranního slunce.
Schopnost produkovat pevná hedvábná vlákna jsou společné téměř všem pavoukům. Nejznámější je jejich využití jako tenat pro lov kořisti. Z vláken si ale pavouci zhotovují také hnízda, obaly na vajíčka, používají je jako signální vlákna nebo záchranná lana.

Svět pavouků je neobyčejně rozmanitý, ve způsobu života, výběru potravy, reprodukce i tělesných znaků. Ale všichni – od nepatrných milimetrových pavučenek až po obrovské sklípkany, mají tělo dělené na dvě části: hlavohruď a zadeček. Společným znakem jsou i čtyři páry nohou a klepítka vpředu těla. Klepítka jsou spojena s jedovou žlázou. Až na výjimky jsou všichni pavouci jedovatí, tj. tvoří jed, který může omráčit či usmrtit jiné živočichy. Většina pavouků má osm očí, jsou i výjimky: i u nás žijí šestiocí pavouci. Všichni pavouci jsou – až na jednu výjimku – dravci. Loví a živí se jinými živočichy. V přírodě jsou proto jako predátoři významnou a neodmyslitelnou složkou, udržující přírodní rovnováhu.
Přijďte se podívat do jejich světa a objevit jejich krásu, kterou, pro jejich malé rozměry, většina z nás nikdy nevídá.
RNDr. Antonín Kůrka: *1946, dříve pracovník zoologického oddělení Národního muzea v Praze, nyní vitální důchodce a zanícený fotograf přírody. Přední arachnolog (pavoukář) České republiky.  Vydal řadu publikací, odborných i populárních knih o pavoucích.

Kurátor výstavy: RNDr. Jiří Šebestian