Připravované
akce

Skálové - živobytí malby v 19. století

Skálové - živobytí malby v 19. století

9. 6. – 3. 9. 2023, Galerie muzea | Krajinomalba, portréty a náboženské obrazy malířů Skálů z Písku. František, Jan, Valentin, Quido a Josefina – dvě generace věnující se malbě v období romantismu. | Komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy 21. 6. v 16 hodin

 Drlíčov - čtvrť jako malovaná

Drlíčov - čtvrť jako malovaná

9. 6. - 30. 7. 2023, Chodba knihovny PM | Doprovodná výstava v rámci projektu Skálové - živobytí malby v 19. století. | Pokud by se dala některá písecká ulice či část města považovat za sídlo místní umělecké bohémy, byl by jím bezpochyby Drlíčov, kde genius loci místa vytrval až do 20. století.

Abeceda tradičních řemesel

Abeceda tradičních řemesel

19. 6. – 23. 6. / 8, 30 – 12, 30 hodin / Akce určená žákům na konci školního roku. Děti nahlédnou pod ruce šikovným krajkářkám, košíkáři, dráteníkovi a keramičce. Některá řemesla si budou moci vyzkoušet a domů si odnesou drátěný výrobek. Určeno pro děti ze ZŠ, podívat se však může i veřejnost. Koná se v prostorách celého muzea. Školy se mohou objednávat na telefonu 382 201 111.

Broučci, které bychom měli znát

Broučci, které bychom měli znát

27. 6. – 31. 10. 2023, Památník města Protivína | Základ výstavy tvoří obrázky brouků, které na sklonku svého života namaloval Vladimír Javorek, známý popularizátor entomologie, pedagog a muzikant. Tento rodák z Bystřice pod Hostýnem většinu života působil jako učitel ve Vizovicích a Otrokovicích, ale byl v kontaktu s entomology v celé republice. Jeho atlasy hmyzu, které sám také ilustroval, byly prvními a nepostradatelnými příručkami pro několik generací i píseckých entomologů.

Písecké DEVADESÁTKY

Písecké DEVADESÁTKY

20. 9. - 29. 10. 2023, Chodba knihovny PM | Výstava fotografií | Výstava přibližuje atmosféru první porevoluční dekády. Zaměřuje se zejména na proměny veřejného prostoru a estetiky, politické a společenské dění, na transformaci v oblasti hospodářství a kultury. Připomíná ale také dobový nárůst rasismu, téma ochrany životního prostředí, sportovní úspěchy Kateřiny Neumannové i návštěvy prezidenta Václava Havla.