VÝSTAVA

Weber – grandlí král 

Výstava mapující život a dílo píseckého legendárního zlatníka Karla Webera.

Malé výstavní síně PM
24. 9. - 20. 11.  2022

Komentované prohlídky výstavy 8. 11. a 15. 11. od 16 hodin

Písecký zlatník Karel Weber (1864 – 1939) je označován jako průkopník českého mysliveckého šperkařství. Řemeslo převzal po otci - František Xaver Weber založil klenotnickou firmu v Písku již v roce 1856. Karel rodinný podnik přebral v roce 1895 a záhy se rozhodl specializovat na myslivecký šperk, který se do té doby v Čechách nevyráběl. Dobře udělal. Firma postupně rozšiřovala svou výrobu a exportovala do celého světa, včetně USA.

Do zlatého či stříbrného kovu zasazoval Karel Weber nejčastěji grandle – špičáky z horní čelisti jelen či laně. Zdobil jimi brože, spony, prsteny, náramky či náhrdelníky. O zákazníky neměl nouzi. Město Písek bylo ze všech stran obklopeno hustými lesy, navíc v něm sídlila prestižní lesnická škola. V roce 1908 získal Karel Weber právo užívat císařského orla ve znaku a pečeti, o dva roky později se stal dvorním dodavatelem velkovévody Karla I. (pozdějšího císaře).      

Výstava představí mimo jiné ukázky z Weberova výjimečného umění, dále katalogy, které dokumentují začnou šíři nabízeného sortimentu, a i nástroje, pomocí kterých Karel Weber své tak oblíbené šperky zhotovoval. 

 Pokud vlastníte jakýkoliv výrobek či o Karlu Weberovi a jeho rodině více cokoliv zajímavého, ozvěte se prosím kurátorovi výstavy Mgr. Janu Koubovi.

Kurátor výstavy: Mgr. Jan Kouba