VÝSTAVA

Milování v přírodě

Nejdůležitější akt na světě pohledem přírodovědy

Galerie muzea  1. 3.  –  28. 5. 2023

Komentované prohlídky s kurátorem výstavy 17. 5. od 17 hodin a o Muzejní noci 26. 5.

Cílem výstavy je poodhalit tajemství rozmnožování zvířat. K tomu poslouží kombinace sbírkových exponátů, fotografií, videí a hravých interaktivních prvků. Nevyhneme se ani člověku, i když lidé v této oblasti nijak nevynikají - spíš naopak.

V úvodu provedeme návštěvníka zásadní otázkou, proč vůbec v přírodě existuje sex a jaké jsou jeho výhody, ale i nevýhody, oproti nepohlavnímu rozmnožování. Představena zde bude ale i řada živočichů, kteří sex provozují jen občas nebo dokonce vůbec.

Druhá část je zaměřena na způsoby námluv u zvířat a jejich párovací systémy. K vidění bude třeba diorama s tokaništěm polygynních tetřívků nebo fotografie tzv. loubí australských lemčíků, kteří lákají samičky na všechny možné modré věci, které v přírodě najdou. V této sekci si budou moci návštěvníci také sestavit profil ideálního partnera, zkusit srovnat svůj výběr s tím, jak to vidí jiní lidé.

Postupy, jakými se jednotlivé druhy zvířat namlouvají, nebo jak samci bojují o přízeň samiček, také způsobují to, že samci jsou větší a pestřejší než samice. Příčiny a příklady pohlavního dimorfismu budou proto představeny v další části výstavy. Parohy jelena nebo kusadla roháčů jsou určeny hlavně k boji mezi samci, kteří také bývají větší než samice. Někdy ale může být vše naopak a větší a barevnější jsou samice než samci. Kromě pozorování zvířecích námluv se návštěvníci výstavy budou moci také vyfotografovat v kůži lva a lvice.

Pakliže v sobě samec a samice najdou zalíbení, přechází k „věci“, tedy kopulaci. V této části výstavy se návštěvník dozví, kdo je mezi zvířaty rekordmanem, co se týče délky kopulace, která může trvat dny, týdny, měsíce ba i do konce života jednoho z partnerů. Zapomenuto ale nebude ani na zvířata s vnějším oplozením, které bude přibližovat několik videí na interaktivní obrazovce.

Kopulací však pohlavní výběr a soutěž mezi samci ještě nutně nekončí. U některých druhů se samci starají o to, aby v závodu spermií vyhrály právě ty jejich. Takový závod si budou moci návštěvníci výstavy vlastnoručně vyzkoušet
v nainstalovaném čtyřmetrovém modelu vagíny pomocí dvou zde instalovaných modelů spermií. V tomto případě bude vítězit jednoduše ta rychlejší, i když při komentovaných prohlídkách vám předvedeme, že ani u lidí nemusí rozhodovat pouze rychlost spermií.

V závodu spermií nakonec jedna zvítězí a oplodní vajíčko. Z toho vznikne nový jedinec. Zda to bude samec nebo samička může záviset na tom, jaká spermie závod vyhrála, ale u některých zvířat rozhodují čistě fyzikální podmínky. Tady končí milování a začíná často únavná rodičovská péče. To už by ale byla jiná pohádka, možná i jiná výstava.

Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie a jednoznačně patří do kategorie výstav, které prostě budete chtít vidět.