VÝSTAVA

Oáza hororu v poušti nudy


Blanka DVOŘÁKOVÁ: obrazy
Mara INFIDELIOUS: akvarely a komiksy   

Chodba knihovny a Malé výstavní síně
 2. 3. - 1. 4. 2018 / společná vernisáž: 1. března od 17.00 hodin

Výstava výtvarných prací matky a dcery. Název výstavy je inspirován dílem Charlese Baudelaira - sbírkou „Květy zla“ (báseň „Cesta“).   

Blanka Dvořáková pochází z Ostravy, v roce 1980 emigrovala do USA,  kde studovala grafické umění na Cornisch School of The Arts.  Po ukončení studií začala malovat a vystavovala v řadě nezávislých galerií v USA.  Od roku 2000 žije v Praze a kromě maleb ilustruje knihy a obaly  na hudební alba. Vystavuje obrazy, zabývající se pokrokem lidstva  a vítězstvím hmoty nad duchem.
Část vystavovaných obrazů je inspirována hororovou literaturou.  Malby podle knihy Mervyna Peaka Zámek Gormenghast znázorňují  groteskní život obyvatel zámku.  Další série obrazů vznikla na motiv střetu racionálna s iracionálnem  podle povídek H. P. Lovecrafta, a část z nich byla použita jako ilustrace knihy Vyděděnec a jiné povídky (nakladatelství Dokořán, 2010).
Mara Dvořáková (Infidelious) se narodila ve Spojených státech, žila v Seattlu ve státě Washington a v roce 2000 se přestěhovala do Prahy. Maluje a vystavuje od patnácti let. Inspiruje se v nezávislé punkové kultuře a v hnutí DIY (Do It Yourself- Udělej si sám).
Její obrazy jsou satirickým odrazem společnosti založené na konzumních hodnotách a černým humorem odrážejí existenciální nicotu moderní doby. Kromě akvarelů se věnuje komiksům, které byly
publikované v nezávislém tisku ve Spojených státech, v Češku, v Litvě, a v jiných zemích.