SPOLU / obrazy a sochy

Josef Duspiva, Valentin Horba, David Habermann

MALÉ VÝSTAVNÍ SÍNĚ
2. 10.  –  31. 12.  2020

Na výstavě nazvané jednoduše “Spolu“ představí Horba s Duspivou své obrazy, které si vlastně zcela protiřečí – každý z nich totiž realitu posunuje a každý zcela opačným směrem. Duspiva je poetický a zádumčivý, Horba se snaží o veselost a rozvernost, umělecký kovář Habermenn a jeho kovové plastiky tak jsou jejich nezbytnou syntézou. Společně vystavují již potřetí.
Melancholické krajiny Josefa Duspivy, rozverné anděly na plátnech Valentina Horby i mysteriózní kovové figurální plastiky Davida Habermanna budou moci návštěvníci obdivovat v Malých výstavních síních Prácheňského muzea od 2. října až do 1. listopadu.

Josef Duspiva
Narozen 8. ledna 1951
Josef Duspiva vyrůstal v Nekvasovech, v malé vesničce nedaleko Nepomuku. Už od dětského věku tíhnul k tužce, štětci a barvám. Zprvu k akvarelovým, později k temperovým, s jejichž pomocí ztvárňoval své klukovské vidění krajiny a lidí z bezprostředního okolí.
Když se stal členem výtvarné skupiny při MěKS ve Strakonicích, začal se věnovat i technice olejomalby a touto technikou převážně tvoří dosud. Se zmíněnou strakonickou výtvarnou skupinou se zúčastnil několika společných výstav. Počátkem devadesátých let uspořádal první dvě samostatné výstavy ve Františkových Lázních. V Mariánských Lázních pak vystavoval společně se svým přítelem, strakonickým malířem, Miloslavem Brůhou.
David Hugo Habermann
Narozen 20. února 1979
Kovářské řemeslo se v rodině Habermannů dědilo už od dědečka Alfreda (1930 – 2008), který svého vnuka učil převážně kovotepectví. Otec Davida, Alfred Habermann jr. (*1953) pak byl mistrem odborného výcviku na Středním odborném učilišti v Jihlavě.
 Právě u něj pak David Habermann uměleckou kovařinu vystudoval. Jeho závěrečná práce Secesní krbová mřížka byla oceněna 1. místem v kategorii Tovaryšská práce na mezinárodním kovářském sympoziu Hefaiston Helfštýn v roce 1996 a následně se stala i logem pro další ročník tohoto kovářského sympozia.
Valentin Horba
Narozen 26. října 1952
 Už samotné jméno Valentin je latinského původu a znamená zdravý a silný. U kolébky malého Valentinka stály navíc určitě i tři dobrotivé sudičky, které mu darovaly talent, píli a neuvěřitelnou dávku optimismu.
Malovat začal nejprve sám, asi ve 12 letech, jen tak pro radost a zcela bez odborné průpravy. První rady přišly až později a to od bratrance malíře Igora Semiginovského. Rozsáhlejší znalosti z oboru malby získal v letech 1969 – 1971, kdy navštěvoval strakonickou LŠU a maloval pod vedením akademického malíře Jiřího Rejžka. S povinnou vojenskou službou přišly i dva roky spolupráce s dalším významným malířem Marianem Hemelou a s ním i některé poznatky o současném umění.