VÝSTAVA
SUDOMĚŘ 1420
Radikální husitské hnutí z pohledu historie a archeologie
Výstava k 600. výročí bitvy u Sudoměře
MALÉ VÝSTAVNÍ SÍNĚ
1. 3. - 26. 7. 2020
Zatímco rok předchozí se v Prácheňském muzeu nesl ve znamení 17. století a trojího dobití města Písku mezi léty 1619 až 1620, v roce 2020 bude písecké muzeum připomínat události rovněž krvavé, nicméně ještě o dvě stě let starší. První letošní výstava s názvem Sudoměř 1420 přivede návštěvníky na počátek dramatického období husitských válek. Konfesní spory mezi katolickou stranou a husitskými radikály v době po pražské defenestraci a zejména po smrti krále Václava IV. vyústily v otevřené ozbrojené střetnutí. V konflikt přerostlo i vzájemné soužití husitů a katolíků v městě Plzni a poté, co radikálové město v počtu asi čtyř set osob opustili, postavili se jim do cesty "železní páni" u jihočeské vsi Sudoměře.
Toto katolické vojsko mělo nepochybně početní převahu a v jeho prospěch hovořila i kvalita výzbroje a výstroje. Naproti tomu husitský voj, vedený Janem Žižkou a radikálním knězem Václavem Korandou, byl spíše polovojenského rázu. Ke známému střetu došlo dne 25. března 1420. Zde se husitům podařilo i díky místní terénní konfiguraci a za pomoci vozové hradby nájezd rytířů odrazit a přečkat na bojišti noc.
Výstava v prostorách Prácheňského muzea tak bude připomenutím 600 let od této bitvy. „Bude ji mapovat z pohledu historie i archeologie a zároveň se dotkne i některých dalších událostí, spojených s husitstvím v regionu, jako jsou například poutě na hory, vypálení píseckého a milevského kláštera, krátké působení sekty Adamitů v okolí Bernartic či obležení Zvíkova,“ upřesňuje hlavní kurátor Jaroslav Jiřík. K vidění budou exkluzivní a originální artefakty z 15. století – vždyť na výstavě spolupracují Národní muzeum v Praze, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Národní památkový ústav, Milevské muzeum a další instituce. Na textech se podílí hned několik specialistů na období 15. století, jedním z nich je i věhlasný historik Petr Čornej. Výstavou budou provázet ilustrace Jiřího Petráčka, jehož charakteristické obrázky doplnily již řadu knih nejenom o husitství. Na výroční den bitvy 25. března se pak v muzeu chystá doprovodný „husitský“ program.