VÝSTAVA

INTERSALON

24. ročník mezinárodní přehlídky umění

GALERIE
30. 9. – 8. 11.  2020

V Galerii Prácheňského muzea se v těchto dnech době pilně chystá mezinárodní přehlídka současného výtvarného umění s názvem INTERSALON, kterou každoročně pořádá Asociace jihočeských výtvarníků. V letošním roce se koná již 24. ročník. Za dobu existence INTERSALONU se na přehlídkách vystřídalo více než 1500 umělců z 27 zemí světa. Letošní téma vystavených děl zní ČAS a inspirací zadání jsou věžní hodiny umístěné právě v Prácheňském muzeu, tedy v místě kde bude 24. ročník realizován.

Co se přesně skrývá pod značkou INTERSALON, objasňuje předseda AJV Vít V. Pavlík: „Prvotní idea, která vznikla již před čtyřiadvaceti lety, byla iniciována z potřeby našich umělců, konfrontovat svou tvorbu se zahraničními kolegy. Jsem velmi rád, že jsme tuto tradici udrželi, protože  znám mnoho projektů, které po pár letech skončily. INTERSALON se postupně stal jednou z nejrozsáhlejších výstav, která prezentuje více uměleckých oborů. Pro letošní ročník jsme vybrali téma Čas a rozměr obrazů 50 x 70 cm. Myšlenka zaměřit INTERSALON na určité téma, či dát vystaveným dílům jednotný rozměr vznikla asi před 10 lety. Do té doby se jednalo opravdu o salon, kde každý umělec prezentoval svou tvorbu.“ Pro výstavu
v Písku bylo vybráno více než čtyřicet autorů z Čech, Německa, Itálie či Rumunska. Ze zahraničních autorů stojí za zmínku určitě univerzitní profesor Hans Benesch či předseda Profesního sdružení umělců Dolního Bavorska Hubert Huber. Z rumunských umělců lze upozornit například na uznávaného postmoderního malíře Liviu Nedelcu. I z výtvarných disciplín se mohou návštěvníci těšit na opravdu pestrý výběr. Zastoupeny budou obory: malba, kresba, grafika, plastika, ale i design. 

 Asociace jihočeských výtvarníků je výběrovým sdružením profesionálních výtvarných umělců a teoretiků Jihočeského kraje. Posláním je rozvíjení všeoborových aktivit v oblasti výtvarné tvorby a prezentace jejich výsledků formou výstav, se zvláštním přihlédnutím k možnostem mezinárodních kontaktů. Snahou AJV je přinášet neustále nové podněty, nejen v rámci komunikace na poli profesní umělecké scény, ale také obohacovat kulturní život v rámci Jihočeského kraje.

Současná nepříznivá epidemiologická situace bohužel neumožní uskutečnit plánovanou vernisáž. Výstava mezinárodního umění bude probíhat od 30. září do neděle 8. listopadu.