Velké náměstí 114, 397 24 Písek | tel.: +420 382201111 | fax: +420 382201114 | e-mail | Otevírací doba | Vstupné
Home

Zřizovatel: Jihočeský kraj
Krajský úřad
U Zimního stadionu 1952/2
37076, České Budějovicepočítadlo.abz.cz

aktualizováno: 2018-09-048

Řežabinec
1. 12. –  31. 12. 2017

Řežabinec – tajemství rezervace ze zoologova fotozápisníku
Fotografie vzniklé při výzkumech muzejního zoologa v NPR Při práci zoologa v terénu vzniká mnoho fotografií. Místo složitého a zdlouhavého popisování do terénního deníku je totiž často lepší pořídit fotografii. Při jejich pořizování není čas na postavení stativu, hledání vyvážené kompozice, nejlepšího úhlu pohledu, správného ohniska objektivu, ideálního světla a podobně. Ani s sebou nemohu nosit velkou zrcadlovku se spoustou kvalitních objektivů. Mezi ostatními věcmi v mém výzkumném batohu je místo pouze na jediný „all-in-one“ fotoaparát.
Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek

Přesto se domnívám, že řada těchto fotografií by mohla být zajímavá i pro veřejnost – právě proto, že jsou pořízeny na jednom z nejzajímavějších míst v této zemi – alespoň z přírodovědného hlediska, a myslím si, že i z toho krajinářského. Protože, jak mi jistě dáte za pravdu - jižní Čechy jsou pro většinu našeho národa synonymem pro krásnou přírodu a krajinu – ať původní nebo vytvořenou lidmi. Když se řekne „Šumava“ nebo „Třeboňsko“ není třeba již nic dodávat.
V jižních Čechách jsou ale i další malebné a krásné kouty přírody, jako např. Jindřichohradecko, Českobudějovicko a zejména Písecko. A z 28 chráněných území vyhlášených na Písecku je jediné národní přírodní rezervací – tedy vlastně malým „národním parkem“ Písecka. Právě Řežabinec je totiž přímo esencí jihočeskosti. O tom se můžete přesvědčit zejména tehdy, když rybník Řežabinec a k němu přilehlé Řežabinecké tůně navštívíte osobně. Na malém území, které projdete za den, zde najdete vše, co dělá jihočeskou krajinu krásnou – nádherný rybník, rozsáhlé porosty rákosu, orobince nebo ostřic, malebné tůně, rašeliniště s rosnatkou okrouhlolistou i vlhké louky se spoustou motýlů a stovkami orchidejí. A v každém z těchto prostředí žije řada druhů živočichů, jinde nevídaných a také mnoho ptáků v počtech jinde nevídaných, takže máte velkou šanci je opravdu pozorovat i během jednodenní návštěvy.
A pokud se už nemůžete dočkat jara, až na Řežabinec vyrazíte, zvu Vás zatím na krátkou návštěvu Řežabince zprostředkovanou fotografiemi.


Jiří Šebestian
 
Portál byl realizován za finanční podpory města Písku (grantový program města Písku na podporu cestovního ruchu).
© 2018 www.prachenskemuzeum.cz