Jak bude vypadat letošní sezóna v Prácheňském muzeu v Písku? Jarní výstavy se točí kolem milování, co přijde v létě? Na co ty osobně se nejvíc těšíš?
Letošní sezóna je myslím, co se výstav týče, dobře postavená. Mimo toho milování, o kterém jsi se zmínila v otázce, stojí za pozornost představení písecké malířské rodiny Skalů a dále výstava portrétů z naprosto fantastické soukromé sbírky Dr. Jiřího Hořavy, s nímž naše muzeum dlouhodobě spolupracuje. To budou výstavy v Galerii. V Malých výstavních síních se mohou návštěvníci těšit na připomínku 180. výročí narození věhlasného historika, archiváře a v neposlední řadě někdejšího ředitele našeho muzea prof. Augusta Sedláčka, fotografie píseckého rodáka Petra Bruknera a litografie Milana Kohouta. Do Chodby knihovny budou nainstalovány výstavy o Žďákovském mostě či píseckém fotografu Langhansovi.
To, co jsem uvedl, je jen výběr a zároveň odpověď na otázku, na co se nejvíc těším. Radost mám i z drobné novinky, kterou představujeme v Rytířském sále – návštěvníci se zde mohou po načtení QR kódu ocitnout v rozšířené realitě a prohlédnout si souboj dvou rytířů. Dokonce mohou zvolit, který z nich vyhraje. A teď ještě mohu prozradit, že od Velkého pátku, tedy od 7. dubna, po 10 dnů bude díky vstřícnému jednání Strahovského kláštera i vedení Jihočeského kraje veřejnosti poprvé představen Svatý hřeb z Milevska, nedávný nález učiněný v našem regionu, který je významnou relikvií možná z prvních staletí křesťanství
Zimní přestávka je dobou rekonstrukcí, úklidu a úprav expozic. Čím se hlavně v lednu a únoru zabývali písečtí muzejníci?
Tradičně děláme věci, na které v průběhu roku není čas a hlavně prostor - malování, hloubkový úklid, různé technické práce, které se třeba nestihnou za jediný den v týdnu, kdy máme pro návštěvníky zavřeno, letos jsme např. dělali celé nové osvětlení pavlánu, zpravidla také na březen plánujeme výstavy, které mají náročnější instalaci a té se můžeme ony dva měsíce uzavření věnovat.