Velké náměstí 114, 397 24 Písek | tel.: +420 382201111 | fax: +420 382201114 | e-mail | Otevírací doba | Vstupné
Home

Zřizovatel: Jihočeský kraj
Krajský úřad
U Zimního stadionu 1952/2
37076, České Budějovicepočítadlo.abz.cz

aktualizováno: 2018-04-17

Legie

4.6. - 2.7. 2017 / vernisáž 3.6. v 19 hodin při Muzejní noci


Legie 2017. Od Zborova po Písek

Výstavu k připomenutí československých legií připravilo na letošní červen Prácheňské muzeum v Písku. Připomínáme si totiž sto let od jedné z nejslavnějších bitev novodobé české historie – bitvy u Zborova. „Tato bitva sice z hlediska dějin první světové války nepatří mezi významná střetnutí, ovšem má jiný zásadní význam. Založila totiž legionářskou tradici, přispěla k formování československé zahraniční armády a v konečném důsledku i ke vzniku samostatného československého státu“, vysvětluje historik muzea Zdeněk Duda, který je zároveň kurátorem výstavy. Ta se otevírá veřejnosti při Muzejní noci v sobotu 3. června v 19 hodin.
Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek

Přirozeně největší pozornost je na výstavě věnována regionu Písecka, odkud pocházela či zde žila řada vojáků, kteří bojovali nebo i zemřeli za ideje svobody a národní samostatnosti. Legionářská tradice se do tváře města otiskla a symbolicky zde žije dodnes. V expozici návštěvník nalezne výzbroj a výstroj vojáků z ruské, italské, francouzské a srbské fronty. K vidění bude také řada památečních předmětů, které si Češi z války dovezli, dále medaile, pohlednice a fotografie.
Součástí výstavy jsou i vítězné práce literární soutěže Příběh mého pradědečka, kterou muzeum vyhlásilo letos na jaře pro žáky místních škol. Ty dokládají, že téma je v rodinných pamětech stále živé. Některé příběhy zpracované dětmi vynikají literárním zpracováním, jiné zase poctivým přístupem k dochovaným pramenům.
Legionářskou část výstavy zároveň ještě doplňuje unikátní kolekce válečných plakátů z let 1914 – 1918 nainstalovaná v Rytířském sále. Ty muzeu zapůjčil Vojenský ústřední archiv v Praze a vynikajícím způsobem dokazují, jak účinným nástrojem válečné propagandy obyčejné potištěné papíry byly.
Výstava v Malých výstavních síních potrvá až do výročního dne bitvy u Zborova, tedy do 2. července 2017. Pro zájemce jsou nachystány komentované prohlídky v úterý 20. června od 16 hodin a v neděli 2. července od 14 hodin a také během Muzejní noci.

Kontakty:
                  kurátor Mgr. Zdeněk Duda
 
Portál byl realizován za finanční podpory města Písku (grantový program města Písku na podporu cestovního ruchu).
© 2018 www.prachenskemuzeum.cz