AKTUÁLNÍ AKCE MUZEA
Kouzlo objevování | Od hieroglyfů k Tutanchamonovi | V zahradě Sennedžemově
11. června — 21. září 2025 v Galerii muzea | Výstava připomene nedávná výročí rozluštění egyptských hieroglyfů Jeanem François Champollionem a nalezení Tutanchamonovy hrobky Howardem Carterem. Výstavu doplňuje původně samostatná výstava V zahradě Sennedžemově, kterou připravilo Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Připomíná osobnost a osud českého egyptologa Jaroslava Černého. —
Komentovaná prohlídka výstavou "Kouzlo objevování"
5. srpna 2025 v Galerii muzea od 16 hodin | Komentovaná prohlídka výstavou Kouzlo objevování | Od hieroglyfů k Tutanchamonovi | V zahradě Sennedžemově - s Mgr. et Mgr. Veronikou Dulíkovou, Ph.D. a Mgr. Alexandrou Pastorekovou z Českého egyptologického ústavu.
Woman | Jaroslav Joe Hübl
7. června — 3. srpna 2025 v Malých výstavních síních | Vernisáž v pátek 6. června od 17 hodin ~ hudba Miroslav Kotmel — Výstava se uskuteční při příležitosti 80. narozenin autora. Jak název napovídá, k vidění budou především portréty žen a dívek. Joe Hübl vybral pro expozici reprezentativní soubor 96 snímků, a to jak intimních a erotických, tak portrétů či fotografií zachycujících náhodné setkání s krásnou ženou na ulici. Akce je podporována městem Písek
140 let výuky lesníků — Lesnická škola v Písku
13. června — 31. srpna 2025, Chodba I. patra — Výstava z historie českého lesnického školství v Písku představí významné milníky od založení první lesnické školy s českým vyučovacím jazykem až po její současnost. V letošním roce slaví Lesnická škola v Písku 140 let od založení. Existence české lesnické školy znamenala nejen možnosti vzdělávání českých lesníků různých úrovní, ale také významně podpořila vydávání české lesnické literatury v Písku. Město se tak stalo významným centrem lesnictví v Čechách.
S muzeem v přírodě 2025
Neděle 13. července 2025 od 8 hodin, Svatotrojický hřbitov | Ještě než ornitolog Prácheňského muzea Jiří Šebestian zahájí letní kroužkovací tábor na rybníku Řežabinci, zve veřejnost a zejména rodiny s dětmi na ukázku odchytu ptáků a kroužkování přímo v centru Písku. Na akci S muzeem v přírodě natáhne své sítě na Svatotrojickém hřbitově v neděli 13. července v 8 hodin ráno. Nikdy není jisté, kdo v jemných sítích uvízne a o překvapení nebývá nouze. Pro děti bude navíc na místě připravena kreativní dílna rovněž s ptačí tématikou. V případě deště se vše přesune v úspornější podobě do přednáškového sálu muzea.
Prohlídky Elektrárny královského města Písku
Komentované prohlídky Elektrárny královského města Písku – historií i možnou budoucností unikátní památky. Oblíbené prohlídky písecké industriální ikony se v době prázdnin konají každý den (včetně pondělí), a to v časech od 10:00 / 12:00 / 14:00 / 16:00. Elektrárna bude otevřena vždy 10 minut před začátkem prohlídky. Rezervace nejsou nutné, vstupné 50 Kč, snížené vstupné 30 Kč.
Kdy jste je viděli naposledy?
1. května – 31. října 2025 v Památníku města Protivína — Výstava, která se ptá: Kdy jste viděli naposledy křepelku, sysla, chrpu…? A odpoví vám, proč už dlouho ne.
PŘIPRAVUJEME
49. Akce Acrocephalus | 2025
27. července — 5. srpna 2025 Rybník Řežabinec | Kroužkovací tábor a výzkum ptáků na rybníce Řežabinec u Ražic pod vedením zoologa muzea. — Těšíme se na všechny zájemce každý den od 7 do 19 hodin. V Ražicích před železničním přejezdem doprava, kolem bašty a dále pěšky po naučné stezce k pozorovací věži. Tábor bude na louce 200 m za věží.
Komentovaná prohlídka výstavou "Kouzlo objevování"
5. srpna 2025 v Galerii muzea od 16 hodin | Komentovaná prohlídka výstavou Kouzlo objevování | Od hieroglyfů k Tutanchamonovi | V zahradě Sennedžemově - s Mgr. et Mgr. Veronikou Dulíkovou, Ph.D. a Mgr. Alexandrou Pastorekovou z Českého egyptologického ústavu.
PRÁCHEŇSKÉ MUZEUM PÍSEK
Plastický obraz
píseckého regionu
Návštěvníka čekají témata Pravěk a doba slovanská, Počátky hradu a města Písku. Dějiny regionu, Chráněná území, Nerostné bohatství, Kulturní tradice Písecka, Zlato v Pootaví, Ryby a rybářství (což je ojedinělá expozice živých
tvorů v muzeu).
STÁLÉ EXPOZICE

Počátky hradu
a města Písku
Expozice umístěná v unikátní dochované části gotického hradu - rytířském sále - nabízí pohled na původní charakter hradu i poznatky o vzniku města. Návštěvníci oceňují modely hradu z různých stádií jeho výzkumu, stejně tak jako sbírkové předměty, které toto téma ilustrují.

Nerostné bohatství
Expozice návštěvníky seznamuje s geologií a mineralogií Písecka. Je členěna chronologicky podle geologických jednotek a minerálních paragenezí, které jsou ve vitrínách dokumentovány ukázkami nejvýznamnějších hornin a nerostů.

Ryby a rybářství
Expozice prezentuje ryby českých řek, rybníků a přehradních nádrží v sedmi akváriích o objemu 2 000 litrů, dvou akvárií o objemu 2 500 litrů a jedné průhledové nádrži o objemu 130 litrů. Pravidelně zde bývá vystaveno 16 až 20 druhů ryb.
Programy pro školy
Doprovodné programy a tvůrčí dílny připravují muzejní pedagogové ke stálým expozicím i k aktuálním výstavám. Charakter vyučování v muzeu odpovídá věku žáků a vychází z Rámcových vzdělávacích programů jednotlivých stupňů škol. Během výuky jsou děti vedeny k aktivitě, k rozvoji představivosti a k tvůrčím řešením.
NAVŠTIVTE TAKÉ
Památník města
Protivína
Mezi léty 2000 až 2008 se muzeum rozrostlo o specializovanou expozici Exotická příroda - s důrazem na její pestrost a různorodost. Ve ztemnělém prostředí pralesa představí expozice „Exotický svět hmyzu“ motýly, sarančata, pavouky a mnoho dalších druhů. „Svět pod mořskou hladinou“ je ukázkou bohaté kolekce mořských živočichů ve stylizovaném prostředí korálových útesů.
Památník Adolfa
Heyduka
V roce 1900 si básník nechal vystavět podle návrhu se symboly básnictví – pegasem a labutí. Po smrti paní Heydukové zde byl zřízen památník, který spravuje Prácheňské muzeum v Písku. Jsou zde dochovány básníkova pracovna, jídelna a salon, a to včetně nábytku, knihovny, obrazů i drobných užitkových předmětů. Památník doplňuje malá nově zřízená expozice o životě a díle básníka.
Pozorovací věž
Řežabinec
Od roku 1949 je zde chráněn 104 ha velký rybník (největší v okrese Písek) a od roku 1985 i území tůní na jeho východním břehu. V současné době je nejvýznamnější složkou rezervace ptactvo v rákosinách pobřeží a porostech tůní a také obojživelníci v tůních.
GEOLOGICKÉ STRÁNKY
Unikátní sbírka
nerostného bohatství
Jak je u muzejních sbírek obvyklé, i v píseckém muzeu je jen malá část ukázek minerálů a hornin veřejnosti prezentována formou stálé expozice. Naprostá většina sbírkových vzorků je uložena v depozitáři, kde je zajištěna jejich ochrana a trvalé uchování. Slouží především k vědeckým a studijním účelům, příp. jsou občas v menší míře využívány ke krátkodobým výstavám, a zůstávají proto běžným návštěvníkům skryty.
ČLÁNKY / FOTA / VIDEA
Představujeme: mladý ornitolog Jakub Handschuh
Letos se tradiční ornitologická Akce Acrocephalus koná na rybníku Řežabinec v termínu 27. 7. – 5. 8. a kromě vedoucího výzkumu Jiřího Šebestiana tam určitě potkáte i Jakuba Handschuha (17), studenta Střední zemědělské školy v Písku. Na táboře u Řežabince vyrostla již řada jihočeských ornitologů, a zdá se, že Jakub bude dalším z nich. Za Prácheňské muzeum se ptala Klára Koubová.
Jaroslav Joe Hübl: „Život je krásnej!“
Písecký fotograf Jaroslav Joe Hübl letos oslavil své osmdesáté narozeniny. Při této příležitosti probíhá v Prácheňském muzeu výstava s názvem „Woman“, která potrvá do 3. srpna 2025. Na 101 snímcích autor představuje průřez svou tvorbou z posledních 35 let. O jeho životní i fotografické cestě s ním hovořila kurátorka výstavy Martina Měřičková.
Poslední sbohem gumovým kolegům...
Práce v muzeu nepřináší jenom radostné okamžiky. Při jarním gruntování jsme se museli navždy rozloučit se čtyřmi zasloužilými kolegy, kteří od roku 1997 zastávali nelehkou práci v Elektrárně královského města Písku. Odchází na zasloužený odpočinek, který stráví na venkově - v nedalekých Vydlabech.
Knihovna
Knihovna, jejíž počátky sahají až do doby vzniku muzea, se postupem času rozrostla na jednu z nejvýznamnějších muzejních knihoven nejen jižních Čech.
Kromě fondů odborné a regionální literatury, které jsou průběžně doplňovány, obsahuje významný konzervační fond. Ten je tvořen z pozůstalosti získanými soukromými knihovnami básníka Adolfa Heyduka (cca 3400 svazků), regionalisty a bibliofila Jaromíra Malého (cca 5250 svazků) a regionalisty Ivo Beneše (cca 6300 svazků).