Umění na kolečkách III
Výstavu můžeme nazvat tradiční, již potřetí se můžete v galerii píseckého muzea podívat na úžasnou tvorbu umělců s hendikepem.
Minulost, která zůstala vidět
Výstava fotografií známých i méně známých reliktů nemovitých archeologických památek
Milli Janatková
Krajinné motivy související s kulturními a rodovými kořeny Milli Janatkové. Malby a grafiky jsou součástí autorských multimediálních projektů Mým kořenům a Hluboko, na nichž Janatková pracuje od roku 2014. Součástí jsou také písně a stejnojmenná alba, která vyšla v letech 2017 a 2020.
Stopy v Písku
Umělecká beseda se výstavou Stopy v Písku vrací po 114 letech do města spjatého s životem jednoho z jejích prvních čestných členů – Mikoláše Alše. Byla to tehdy – v roce 1907 – již 68. výstava členů výtvarného odboru Umělecké besedy, založené již roku 1863. Dnes již nevíme, kteří členové se tehdy výstavy zúčastnili a jaká díla do Písku přivezli.
Z tvorby Evy Čapkové a Oldřicha Hamery
Výstava ukáže milovníkům umění díla dvou výborných současných umělců, které kromě společného učitele, Vladimíra Boudníka, pojí též mnohaleté přátelství.
Jiří Řeřicha a Jiří Prachař
Příjemně sladěná výstava dvou píseckých umělců.
Dalibor Říhánek - Proměny tvorby
Kresby a grafiky vystavené k jubileu autora. Malé výstavní síně a chodba knihovny Ani v posledních letech neusíná písecký malíř Dalibor Říhánek na vavřínech své umělecké práce a stále hledá a objevuje. 75. narozeniny oslavil sice již v březnu, ale na velký dárek si počkal až do června - od zítřka totiž rozbalí u nás v muzeu svou autorskou výstavu. Ponese název "Proměny tvorby" a je plná zkratek, znaků, atributů, šifer a nápověd. Svět plný barevného tajemství Dalibora Říhánka se otevírá v sobotu 19. června.
Pevnosti bronzového věku jižních Čech
Hradiště doby bronzové patří k nejstarším lidským výtvorům, jejichž pozůstatky ze doposud spatřit v reliéfu krajiny jižních Čech. Na výstavě bude prezentován výběr nejzajímavějších hradišť.
Obory a bažantnice
Víte, že první bažantnice se začaly na našem území objevovat již v 11. století? Na území mnoha bažantnic se dochovalo neporušené nebo jen málo porušené přírodní prostředí, a proto byly vyhlášeny za přírodní rezervace nebo přírodní památky. Tato místa jsou přesto poměrně opomíjenou hodnotou našeho kulturního dědictví.
Volání dálek ZOOGEOS – 30 let výzkumů
Výstavu Volání dálek má na svědomí společnost Zoogeos Bohemia, jejímiž aktivními členy jsou i současní a minulí pracovníci našeho muzea – Jiří Šebestián a Karel Pecl. Přidejte se k nim a nahlédněte do světa zvířat!
Robert Vano / Memories
Robert Vano je po jedenácti letech opět v našem muzeu. S kurátorem výstavy Janem Kotalíkem se projdeme po sálech, ve kterých by za jiných okolností mohl návštěvník vidět více jak 200 barevných i černobílých fotografií umělce působícího v Evropě i USA.
Svatopluk Civiš – Struktura krásy
Výstava představuje makrofotografie nerostů (zde konkrétně jde o vápencové bloky protkané sítí druhotných sedimentárních nerostů z oblasti hory Gross Glockner v Alpách), které se – díky výtvarnému citu autora – proměňují v působivé abstraktní obrazy. Fotografie Svatopluka Civiše, profesora fyziky na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze