PŘEDNÁŠKA

Počátky vzduchoplavby na Písecku (1891-1914).

Přednáší: Michal Plavec, historik a kurátor sbírky letectví Národního technického muzea v Praze.

Přednáškový sál muzea  13. 10. 2022  v 16 hodin.

Pokud píšeme o vzduchoplavbě, každému se vybaví pouze plavby balonem. V minulosti tomu tak ale nebylo, neboť až do roku 1923 se vzduchoplavbou rozuměla jak letadla lehčí, tak těžší vzduchu. Vrátíme-li se ke kořenům vzduchoplavby na Písecku, určitě se nám vybaví jméno Víta Fučíka Kudličky, jenž pravda toho neměl se samotným městem nad Otavou příliš společného, snad kromě onoho bájného pokusu o let do Písku. Pevnější jsem ale již, co se týče balonů. Zajímavá je jistě role známého píseckého podnikatele a mecenáše Ing. Jana Kodla, jenž možná jako první Písečan se vznesl v balonu Kysibelka. Dnes je již také neznámé jméno Boženy Kriegerové, dcery píseckého hostinského, která jako první Češka vzlétla v letadle těžším vzduchu s pilotem Sablatnigem v říjnu 1910 v pražských Vysočanech. Vrcholem ovšem byl veřejný vzlet Eugena Čiháka v Písku v srpnu 1912. Ale to rozhodně nebyly jediné vzduchoplavecké počiny v tomto městě nad Otavou před vypuknutím Velké války. Pokud se chcete dozvědět něco bližšího, neváhejte navštívit naši přednášku.