Velké náměstí 114, 397 24 Písek | tel.: +420 382201111 | fax: +420 382201114 | e-mail | Otevírací doba | Vstupné
Home

Zřizovatel: Jihočeský kraj
Krajský úřad
U Zimního stadionu 1952/2
37076, České Budějovicepočítadlo.abz.cz

aktualizováno: 2021-06-18

Aktuální výstava

27. 11. –  31. 12. 2021

Vánoce z lípy řezané
Výstava betlémů z lipového dřeva


Stejně jako v minulých letech tak i letos můžete vyrazit do Prácheňského muzea v Písku nasát tu správnou vánoční atmosféru. V Galerii muzea je totiž nachystána výstava Vánoce z lípy řezané a jak již název napovídá, půjde o výstavu betlémů, k jejichž výrobě byl použit tradiční řezbářský materiál - lipové dřevo. Jeho měkkost a další vhodné vlastnosti umožňují šikovným tvůrcům s dlátky a nožíky v ruce vykouzlit různorodé figurky, domečky či další nezbytné propriety, které patří do tradičních jihočeských jesliček. Chybět tak nebudou venkovské chaloupky ve stylu selského baroka či figurky dudáků a rybářů.

Větší prostor dostanou letos především dva řezbáři - letos zesnulý písecký výtvarník Vladimír Müller, a pak Jiří Janoušek, rovněž před několika lety zesnulý autor z Vodňan.
Na výstavě naše muzeum spolupracuje s tradiční betlémářskou baštou na jihu Čech, kterou je Muzeum Jindřichohradecka. Právě v této instituci jsou uchovávány Krýzovy jesličky, největší lidový mechanický betlém na světě. Většina ze zhruba čtyři desítky betlémů se v Písku představí vůbec poprvé.
Půjde hlavně o betlémy současných řezbářů, ale několik z nich bude i více než sto let starých.
 
Portál byl realizován za finanční podpory města Písku (grantový program města Písku na podporu cestovního ruchu).
© 2021 www.prachenskemuzeum.cz