Velké náměstí 114, 397 24 Písek | tel.: +420 382201111 | fax: +420 382201114 | e-mail | Otevírací doba | Vstupné
Home arrow Výstavy arrow Archiv výstav arrow Dalibor Říhánek

Zřizovatel: Jihočeský kraj
Krajský úřad
U Zimního stadionu 1952/2
37076, České Budějovicepočítadlo.abz.cz

aktualizováno: 2021-06-18

Dalibor Říhánek

19. 6. -  1. 8. 2021Dalibor Říhánek - Proměny tvorby
Kresby a grafiky / Výstava k jubileu autora

Slavnostní derniéra výstavy se uskuteční 29.7. 2021 na nádvoří muzea

 

Akad. mal. Dalibor Říhánek

Narodil se 8. března 1946 v Plzni

Studia
1961 - 1965 Střední uměleckoprůmyslová škola v Bechyni, obor Výtvarné zpracování keramiky
1965 - 1971 Akademie výtvarných umění v Praze, Ateliér figurální a krajinářské malby u prof. Františka Jiroudka
1972 půlroční stipendijní pobyt –  u prof. Zorana Petroviče, Bělehrad
1973 - 1974 tříměsíční stipendijní pobyt Švýcarsko.
1983 půlroční stipendijní pobyt - Accademia di Belle Arti di Roma u prof. Emilio Greco, Itálie

Působení
1993 – 2006 Soukromá střední výtvarná škola v Písku

Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek

Akademický malíř Dalibor Říhánek trávil v Písku od svých devíti let prázdniny u strýce Vojtěcha Říhánka, který byl amatérským malířem. Umělecké geny však byly v rodině i z matčiny strany, jejím strýcem byl totiž akademický malíř Jakub Obrovský, profesor působící na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1936-37. Již v dětském věku se Dalibor Říhánek rozhodl, že bude umělcem. Ona překvapující cílevědomost, díky které se dětské zaujetí změní v celoživotní úsilí, zračí až osudovost zvolené životní cesty. Po studiích na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bechyni se přihlásil na Akademii výtvarných umění v Praze a zkoušky úspěšně složil.
V rozhovoru s Karlem Šmídem vzpomínal: ,, Když jsem se po keramické škole v Bechyni dostal na akademii do speciálky profesora Jiroudka, kolikrát jsem brečel, protože jsem měl jakoby zpoždění proti klukům, kteří vystudovali výtvarnou školu. Měli citlivější oči než já. Z Bechyně jsem si přinesl plasticitu. Ale necítil jsem třeba čtyřicet druhů bělob. Běloby do růžová, do modra, chladné do žluta, do zelena... Musel jsem na sobě hodně pracovat. Po akademii se mi zase zdálo, že malování je pro mne příliš "snadné", chyběl mi právě ten haptický zážitek. Na své první výstavě v Písku jsem tedy vystavoval i plastiky, což byly návrhy scény pro Divadlo v Karlině.“
Po dokončení akademie si zřídil ateliér v Dlouhé ulici v centru Prahy. Kromě malby a grafiky vytvářel gobelíny, navrhoval a realizoval výtvarná řešení pro architekturu a veřejná prostranství, a to formou uměleckých mozaiek, pískovaných skel či keramických reliéfů a soch.
Díky stipendiím od Svazu československých výtvarných umělců strávil několikaměsíční studijní pobyty v Jugoslávii, Švýcarsku či Itálii, kde se pod vedením Emilia Greca spolupodílel na realizaci chrámových dveří pro katedrálu v Orvietu.
 Roku 1990 se přestěhoval do Písku a zařídil si zde ateliér a keramickou dílnu. Od roku 1993 vyučoval malbu, textilní techniky a dějiny umění na Soukromé střední výtvarné škole v Písku, a to až do roku 2006.
Své aktivity na poli umění rozšířil v roce 2003 i o galerijní činnost. Otevřel v Písku v Čechově ulici prodejní galerii Nora, kde byla představena tvorba předních českých výtvarníků, převážně profesorů z Akademie výtvarných umění v Praze.
Ani v posledních letech Dalibor Říhánek neusíná na vavřínech své celoživotní umělecké práce a stále hledá – objevuje – experimentuje. Obrazy jsou plné symbolů a jinotajů, jež dostatečně vzdělanému divákovi poodhalí svá tajemství. Grafiky a kresby pak prozrazují jistou ruku autora, jež zaznamenává důvěrně známé linie ženského těla, rostlin, květů či napnuté svaly koní. Malba Dalibora Říhánka stojí na pevných základech znalosti dějin umění, z nichž čerpá nejen poučení pro vlastní tvorbu, ale hlavně vědomí, že ještě nebylo namalováno vše. Možnosti tu jsou…
                       
                                    Martina Měřičková

 
Portál byl realizován za finanční podpory města Písku (grantový program města Písku na podporu cestovního ruchu).
© 2021 www.prachenskemuzeum.cz