Velké náměstí 114, 397 24 Písek | tel.: +420 382201111 | fax: +420 382201114 | e-mail | Otevírací doba | Vstupné
Home

Zřizovatel: Jihočeský kraj
Krajský úřad
U Zimního stadionu 1952/2
37076, České Budějovicepočítadlo.abz.cz

aktualizováno: 2020-09-21

Aktuální výstava

10. 8. – 31. 10. 2020

Podivuhodný svět bezobratlých živočichů
Fotografie Pavla Krásenského, entomologa Oblastního muzea a galerie v Mostě

 

Podivuhodný svět bezobratlých živočichů a Pavel Krásenský


Přesto, že bezobratlí nepatří mezi nejoblíbenější skupiny živočichů, je celá řada druhů, které jsou velmi atraktivní a velkoformátové fotografie jim velmi sluší. A jsou to i třeba neoblíbení pavouci, vosy, můry, mravenci…
Pavel Krásenský patří ve svém oboru ke světové špičce, jeho snímky jsou ve stovkách publikací, článcích i na informačních tabulích. Fotí nejen u nás, ale vyráží také na výpravy na různé kontinenty. Je znám svou precizností, netradičními snímky, propracovanými a unikátními záběry. Říši bezobratlých dokonale zná a je to zřejmé i z jeho fotografií.
Kromě focení v přírodě se věnuje také studiové fotografii, takzvané vědecké. Ta dokonale, ostře, zachycuje živočicha, jeho tvary a barvy. Taková fotografie je skládaná z desítek a desítek záběrů, s různou hloubkou ostrosti.
U řady druhů zachytil i jejich jedinečné chování jako první (a často jediný) na světě. Sám říká: „Nikdy jsem neměl příliš velké umělecké ambice a tak fotografuji především dokumentární fotografii a snažím se zachycovat zajímavé situace, které nám příroda přináší. Fotografie by neměla být jen pěkným a dokonalým obrázkem, ale měla by mít příběh a autor by měl dobře znát to, co je na fotografii.“
Nyní máte možnost prohlédnout si jeho snímky v Památníku města Protivín až do konce října.


Pavel Krásenský se narodil v roce 1972 v Chomutově. Původně pracoval v energetice, poté v chomutovském Zooparku. V současné době pracuje jako vedoucí přírodovědného oddělení a kurátor entomologické sbírky v Oblastním muzeu v Mostě. Fotografii se věnuje aktivně od roku 1995.
 
Portál byl realizován za finanční podpory města Písku (grantový program města Písku na podporu cestovního ruchu).
© 2020 www.prachenskemuzeum.cz