Velké náměstí 114, 397 24 Písek | tel.: +420 382201111 | fax: +420 382201114 | e-mail | Otevírací doba | Vstupné

Zřizovatel: Jihočeský kraj
Krajský úřad
U Zimního stadionu 1952/2
37076, České Budějovicepočítadlo.abz.cz

aktualizováno: 2021-06-18

Houby

1. 3. – Prodlouženo do 31. 5. 2020

Houby Píseckých hor

Fotografie Václava Burleho

Václav Burle (70+) během svého života stihl být skautem, trempem, vodákem, novinářem, zpravodajem nebo šéfredaktorem. Stále tvoří pro tisk (např. časopis Vesmír) a televizi (např. pořad o houbách Polopatě v ČT). Dosud zůstává fotografem, milovníkem přírody a neúnavným bojovníkem za její ochranu. Aktivně vystupuje proti rabování lesů houbaři a trhání vzácných a ohrožených hub. Zasadil se o spojení dvou významných rezervací v jednu. Aktivizoval novináře v souvislosti se stavbou amerického radaru v Brdech a i přes trestní oznámení ze strany státu usiloval o odvrácení realizace tohoto projektu. Aktuálně vede boj se státem o záchranu a ochranu kandíku psího zubu. Jeho životní i houbařské příběhy si můžete podrobněji přečíst na blogu Václava Burleho.
Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek

V osobním archívu Václava Burleho se nachází celá řada zajímavých snímků hub. Některé ze zachycených plodnic ještě na vlastní oči nespatřil mnohý mykolog. Před několika roky si Václav Burle uvědomil, že by byla škoda ponechat takové obrázky skryté očím milovníků přírody a široké veřejnosti. Před třemi roky proto sestavil dva výstavní soubory o houbách a v nedávné době spatřila světlo světa již třetí kolekce fotografií. Snímky tak v minulosti viděli například turisté na hradě Karlštejně nebo milovníci květin v botanické zahradě v Praze. Své fotografické úlovky vystavoval pan Burle také po boku slavného Jana Saudka. Jeho záhadné houby (už jste někdy našli stročkovec kyjovitý, hřib královský, korálovec jedlový nebo bondarcevku horskou?) se objevili na výstavě společně se Saudkovými portréty překrásných a tajemných žen. Oba cykly této výstavy se setkaly s velkým úspěchem.
Protože jeho manželka pochází z Protivína a oba se sem stále vrací, poznal pan Burle podrobně i houby rostoucí v Píseckých horách. Řadu z nich nejen sbíral, ale také fotografoval a výběr nejlepších snímků si můžete během března (1. až 29. 3. 2020) prohlédnout na velkoformátových fotografiích v chodbě knihovny Prácheňského muzea v Písku. Přijďte si zkrátit konec zimy a potěšit se pohledem na houby, které možná budou čekat právě na Vás v Píseckých horách, až jaro více pokročí.

A protože znalosti pana Burleho o houbách Píseckých hor a množství známých i méně známých druhů hub, které zde rostou, jsou nedozírné a nemohly se vejít do jedné výstavy, přijede nám pan Burle o houbách Píseckých hor i vyprávět. Zveme Vás na jeho přednášku ve čtvrtek 12. března od 16 hodin do přednáškového sálu Prácheňského muzea.
 
Portál byl realizován za finanční podpory města Písku (grantový program města Písku na podporu cestovního ruchu).
© 2021 www.prachenskemuzeum.cz