Velké náměstí 114, 397 24 Písek | tel.: +420 382201111 | fax: +420 382201114 | e-mail | Otevírací doba | Vstupné
Home arrow Odborná pracoviště arrow Výtvarné sbírky

Zřizovatel: Jihočeský kraj
Krajský úřad
U Zimního stadionu 1952/2
37076, České Budějovicepočítadlo.abz.cz

aktualizováno: 2021-06-18

Pracoviště výtvarných sbírek
Irena Mašíková, Bc. Martina Měřičková

Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek
Výtvarná sbírka muzea a galerie obsahuje podsbírky malby, kresby, grafiky a plastiky, jež čítá kolem  8 000 předmětů. Výtvarná sbírka se počala utvářet  od založení muzea, především dary a získáním pozůstalostí, postupem času i nákupy.

Sbírka obsahuje výtvarná díla  jež jsou datována od 17. století do současnosti. Postupem doby se její profilace zaměřila na regionální autory, kteří jsou  bohatě zastoupeni pětigenerační rodinou Lochmanů, z nichž tři generace působily v Písku a výrazně ovlivnily svým uměním měšťanský styl života.

Další ucelenou sbírkou jsou dřevoryty Josefa Váchala a Josefa Krejsy. Vzácné jsou akvarely, které zanechal Václav Šebele a Tomáš Štětka, malíř píseckých motivů. Jednou z dalších významných sbírek je soubor obrazů, kreseb a maleb na porcelánu od  fotografa a malíře Jana Zachariáše Quasta, kterému je věnována  samostatná část expozice v oddělení kulturní historie.

Výtvarná sbírka obsahuje i nezanedbatelnou část děl 20. století. Sbírka uměleckého průmyslu obsahuje předměty z porcelánu, skla, cínu a originální kolekci loveckých šperků z dílny píseckého šperkaře Karla Webera. Uměleckoprůmyslová sbírka je převážně datována 19. stoletím a první polovinou 20. století.Výtvarné sbírky jsou cíleně doplňovány především o autory písecké, ale i ty, kteří  se Písku nejrůznějším způsobem dotkli.

Kurátorka kromě péče o sbírky, zadávání jejich restaurování, doplňování novými akvizicemi a zapůjčování  sbírkových předmětů k nejrůznějším výstavám, se věnuje aktivní výstavní činnosti.
 
Portál byl realizován za finanční podpory města Písku (grantový program města Písku na podporu cestovního ruchu).
© 2021 www.prachenskemuzeum.cz