Velké náměstí 114, 397 24 Písek | tel.: +420 382201111 | fax: +420 382201114 | e-mail | Otevírací doba | Vstupné
Home

Zřizovatel: Jihočeský kraj
Krajský úřad
U Zimního stadionu 1952/2
37076, České Budějovicepočítadlo.abz.cz

aktualizováno: 2018-04-17

Hrací karty
6. 7. – 3. 9. 2017 / vernisáž 6. 7. v 17 hodin

FAUNA A FLORA NA KARTÁCH aneb hrací karty jak je neznáte Malé výstavní síně píseckého muzea budou po celé léto patřit "čertovým obrázkům". Výstava „Fauna a flora na kartách aneb hrací karty jak je neznáte“ nabídne velice pestrou sbírku všemožných hracích karet, které po staletí přinášejí zábavu a zároveň i poučení dospělým i dětem. Převážnou většinu exponátů budou tvořit kvarteta s obrázky prehistorických zvířat, hmyzu, ryb, ptáků či květin, stromů nebo ovoce. Zvířecí i rostlinné motivy však lze najít i na kartách určených pro dospělé, takže na výstavě nebudou chybět karty mariášové, žolíkové, taroky či skat. K vidění budou karty vyrobené na našem území, ale také sady z jiných evropských států a dokonce i z jiných kontinentů.
Při této příležitosti vydává muzeum sadu 32 karet „Civitas Písek“ od výtvarníka Františka Doubka, rodáka z Milevska, jehož tvorba je z velké části spojena s městem Písek. Tyto originální karty budou za cenu lidovou k zakoupení v muzejním obchůdku. „Karty byly původně vytvořeny po firmu BBM Písek, která je používala jako novoroční pozornost. Díky vstřícnosti firmy budou letos v nákladu 500 kusů vydány podruhé a to i pro širokou veřejnost,“ vysvětluje kurátor Jan Kouba. A proč dostal balíček karet název „Civitas Písek“? To doplňuje sběratel Milan Bednář z Českých Budějovic: „Na žaludovém esu je nápis Civitas Písek a na červeném esu pak Arena, protože autor použil latinský překlad, kde slovo civitas znamená město a arena značí písek, tedy dohromady město Písek.“
Součástí výstavy bude i katalog, který připravuje Club sběratelů hracích karet, jenž je spolupořadatelem. Katalog i nově vydané karty budou poprvé představeny při vernisáži dne 6. červenec v 17 hodin. Výstava bude v prostorách muzea k vidění až do 3. září tohoto roku. 
 
Portál byl realizován za finanční podpory města Písku (grantový program města Písku na podporu cestovního ruchu).
© 2018 www.prachenskemuzeum.cz