Velké náměstí 114, 397 24 Písek | tel.: +420 382201111 | fax: +420 382201114 | e-mail | Otevírací doba | Vstupné
Home arrow Odborná pracoviště arrow Kulturní dějiny a historická fotografie

Zřizovatel: Jihočeský kraj
Krajský úřad
U Zimního stadionu 1952/2
37076, České Budějovicepočítadlo.abz.cz

aktualizováno: 2021-06-18

Pracoviště kulturních dějin a historické fotografie
Mgr. Jan Kotalík

Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek
Počátky podsbírky historické fotografie lze vysledovat již v zápisech ve starých evidenčních knihách muzea. Jednalo se o samostatné kusy či soubory fotografií nebo pohlednic. Jednotlivě byly zapsány i některé předměty dnes označované jako staré fotografické techniky - daguerrotypie, ambrotypie aj.

Postupem let fotografií, pohlednic, negativů a dalšího materiálu řadícího se svým charakterem k  procesu fotografování, přibývalo. Na samostatné vyčlenění jako podsbírka rovnocenná dalším podsbírkám došlo až později.

V současné době má tato podsbírka s označením HF okolo 10 000 položek. V těchto položkách jsou zahrnuty (jak již bylo uvedeno výše) fotografie jako jednotliviny i ve formě souborů. Dále jsou v podsbírce HF pohlednice, diapozitivy, negativy (skleněné i svitkové) - místy také ve formě souborů. Své místo tu mají samozřejmě též staré fotografické techniky, tabla, fotoalba, filmy i videozáznamy. V menším množství lze v podsbírce HF nalézt i tiskoviny, které dokladují především bohatství kulturního života města Písku. Jde o plakáty koncertů, divadelních představení i diplomy osobností, vysvědčení aj. Dokumentační rozsah podsbírky je především od druhé poloviny 40. let 19. století až do období před druhou světovou válkou.

Podsbírka HF je prostřednictvím darů a nákupů průběžně doplňována a obsahuje především fotografie, které zachycují starý Písek konce 19. století a první poloviny 20. století. Podsbírka dále dokumentuje prostřednictvím dobových fotografií některé místní významné osobnosti (houslového pedagoga Otakara Ševčíka, básníka Adolfa Heyduka, historiografa Augusta Sedláčka aj.). Správce podsbírky často spolupracuje se sběrateli historické fotografie a sleduje výstavní a publikační činnost patřící do kulturní historie jak místní tak i nadregionální. Od počátku 90. let samostatně či společně se správkyní výtvarných sbírek zajišťuje některé výstavy, které jsou pořádány v prostorách muzea.
 
Portál byl realizován za finanční podpory města Písku (grantový program města Písku na podporu cestovního ruchu).
© 2021 www.prachenskemuzeum.cz