Velké náměstí 114, 397 24 Písek | tel.: +420 382201111 | fax: +420 382201114 | e-mail | Otevírací doba | Vstupné
Home arrow Výstavy arrow Archiv výstav arrow Umění na kolečkách

Zřizovatel: Jihočeský kraj
Krajský úřad
U Zimního stadionu 1952/2
37076, České Budějovicepočítadlo.abz.cz

aktualizováno: 2021-06-18

Umění na kolečkách
4. 6. – 6. 7. 2011

UMĚNÍ NA KOLEČKÁCH

výtvarné práce umělců se zdravotním handicapem

Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek

Výstava v galerii Prácheňského muzea v Písku – 4.6. –  6.7.2011
„Umění na kolečkách“

Prácheňské muzeum již v minulosti uspořádalo výstavy handicapovaných umělců pocházejících z Písku a záměrem výstavní koncepce muzea je v tomto směru pokračovat a rozšířit autory o jejich celorepublikové zastoupení.
Kurátorka zmíněných výstav se rozhodla zorganizovat velkou společnou výstavu,
při které by autoři mohli společně prezentovat svá díla, která tvoří ve svém volném čase a jejichž vytváření se jim stává zároveň také výraznou terapií.
Autoři skupiny vystavujících, kteří se zúčastnili písecké výstavy jsou téměř všichni klienty Svazu paraplegiků, Centra Paraple, o.p.s. v Praze. Přijeli z mnoha míst České republiky, Litoměřic, Děčína, Pacova, Zábřehu, Prahy, Milevska, Kladna, Řevnic, Vimperka i Písku.
Expozice vystavených děl bude obsahuje obrazy, kresby, fotografie, počítačovou grafiku a keramiku. Součástí výstavy je i prezentace výtvarných prací asistentů Centra Paraple a jejich společná výtvarná činnost s jejich klienty. Vystavená díla si mohou návštěvníci výstavy zakoupit a výtěžek z prodeje bude věnován Občanskému sdružení Mesada v Písku, které pomáhá respektovat a prosazovat práva lidí s handicapem a podporovat je v jejich integraci do společnosti. Svoje pobočky má Mesada ještě ve Vimperku a Jindřichově Hradci.
Výstava byla spojena s doprovodným programem pro vystavující. Komentovanou prohlídkou Prácheňského muzea a historické části města Písku. Po skončení slavnostního zahájení výstavy se uskutečnila na nádvoří muzea koncert písecké kapely Závodní ovce a bluesového dua Paul Batto a Ondřej Kříž. Snahou Prácheňského muzea  je pokračovat v prezentaci takových setkání  v časovém rozmezí po pěti letech. Do příštího programu výstavy  kurátorka chystá přizvat i dětské autory a vyčlenit pro jejich expozici malou galerii v přízemí muzea. Záměrem společné výstavy bude představit malé i dospělé autory, které postihl podobný neradostný osud a zároveň jim pomoci  seznámit širokou veřejnost s jejich schopností  překonávat své fyzické bariéry, schopnosti transformování svých prožitků do různých výtvarných projevů, které by možná nikdy nebýt onoho osudového okamžiku, nebo vrozeného handicapu v sobě neobjevili a nevytryskly by na povrch z nitra jejich osobnosti.
Výstavní projekt finančně podpořil Jihočeský kraj.
Nad výstavou převzal záštitu starosta města Písku JUDr.Ondřej Veselý.
Sponzorskými dary přispěly advokátní kanceláře, JUDr.Jan Taraba, JUDr.Jan Starý a JUDr. Jiří Hřídel. Přispěly rovněž firmy Reality Grégr s.r.o. a Servis požární ochrany Luboš Čuka.

Irena Mašíková – Konštantová
kurátorka výstavního projektu

 
Portál byl realizován za finanční podpory města Písku (grantový program města Písku na podporu cestovního ruchu).
© 2022 www.prachenskemuzeum.cz