Velké náměstí 114, 397 24 Písek | tel.: +420 382201111 | fax: +420 382201114 | e-mail | Otevírací doba | Vstupné
Home arrow Stálé expozice arrow Obrazová galerie českých panovníků

Zřizovatel: Jihočeský kraj
Krajský úřad
U Zimního stadionu 1952/2
37076, České Budějovicepočítadlo.abz.cz

aktualizováno: 2021-06-18

Obrazová galerie českých panovníkůExpozice je v muzejním prostředí zcela mimořádná. Tradice panovnických galerií sahá v našich zemích do středověku. Původně byly spjaty s královskými sídly, kde sloužily jako viditelný doklad starobylosti panovnické dynastie. Později byly panovnické galerie pořizovány též pro sídla nejvýznamnějších panských rodů, zejména jako projev reprezentace svého druhu, neboť jejich členové mohli ve svých genealogiích mezi Přemyslovci nalézat své vzdálené příbuzné.

Impozantní řada šestnácti olejomaleb českých panovníků prošla zajímavými osudy. V mírně nadživotní velikosti provedené portréty, které jsou dílem nejméně dvou malířů počátku 18. století, byly kdysi součástí reprezentativní výzdoby koleje řádu Tovaryšstva Ježíšova v Klatovech. Nevíme, kolik obrazů původní galerie čítala, ale vzhledem k zastoupení i méně významných knížat v dochované části je velmi pravděpodobné, že byla bez přerušení vedena od mýtického Čecha až po krále panujícího v době jejího vzniku. Po zrušení jezuitského řádu a tedy i klatovské koleje byl její majetek dán do dražby, ve které přítomný celek roku 1776 získalo královské město Písek. Obrazy pak s přestávkami visívaly na různých místech radnice až do dvacátých let 20. století. Poté se dostaly do sbírek muzea a v letech 2008 a 2009 konečně proběhlo jejich kompletní restaurování, které odstranilo přemalby ze druhé poloviny 19. století.

Všech šestnáct dochovaných pláten je instalováno v chronologické posloupnosti portrétovaných panovníků. Jejich genealogické vztahy (mýtické i historické) zachycuje přehledné schéma provedené na samostatném panelu.
Součástí expozice panovnické obrazové galerie je soubor originálů barokních plastik světců z píseckého Kamenného mostu, které za účelem trvalé instalace zapůjčilo město Písek.

Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek
Kliknutm otev?ete obrzek

 
Portál byl realizován za finanční podpory města Písku (grantový program města Písku na podporu cestovního ruchu).
© 2021 www.prachenskemuzeum.cz